Články

Zemřela herečka Antonie Hegerlíková

15. prosince 2012 v 19:59 | Rézi
Dne 11. prosince 2012 ve věku 89 let zemřela herečka Antonie Hegerlíková.
Antonie Hegerlíková se narodila dne 27. listopadu 1923 v Bratislavě. Před 2. světovou válku se i s rodinou přestěhovala do Prahy, kde vystudovala hudební konzervatoř. Více jí to, ale táhlo k činohernímu divadlu. Začala hrát a zpívat v Divadle Vlasty Buriana. Její prvním filmovým debutem byl snímek Bláhový sen (1943). Antonie Hegerlíková ztvárnila řadu roli, ale nejvíce se vryla do srdcí diváků její postava maminky v seriálu F. L. Věk.
Photo © Česká televize

Zemřel herec Larry Hagman

24. listopadu 2012 v 19:39 | Rézi
Dne 23. listopadu 2012 ve věku 81 let zemřel herec a režisér Larry Hagman.
Larry Hagman se narodil 21. září 1931 v Texasu, kde také zemřel. Dětství strávil u svých prarodičů. Po smrti babičky, to bylo Hagmanovi dvanáct let, si ho k sobě vzala jeho matka. V devatenácti letech odešel do Anglie, kde začal hrát. Po čase se vrátil do Ameriky. Larry Hagman měl už od mládí problémy s alkoholem, s nímž přestal kvůli nemoci jater, kde musel podstoupit i transplantaci. Do povědomí diváku se vypsal jako představitel Džejára v seriálu Dallas.
Photo © Turner Network Televisio

Zemřel karikaturista Zdeněk Jiránek

13. listopadu 2012 v 19:29 | Rézi
Dne 6. listopadu 2012 ve věku 74 let zemřel karikaturista Zdeněk Jiránek.
Zdeněk Jiránek se narodil 6. června 1938 v Hradci Králové. Vystudoval žurnalistiku na Karlově Univerzitě. Jako student si přivydělával jako malíř karikaturista. Poté se rozhodl, že se budu raději živit jako malíř než novinář. Velmi se angažoval v roce 1968, poté v době normalizace nemohl nějaký čas veřejně publikovat. Svůj život se rozhodl "zasvětit" Krátkému filmu. Pro diváky je jistě nejznámější jeho dílo v podobě dvou králíku Boba a Bobka a příběhy dvou kutilů Pata a Mata.
© ČTK

Zemřel herec Břetislav Pojar

16. října 2012 v 17:19 | Rézi
Dne 12. října 2012 ve věku 89 let zemřel scenárista a režisér animovaných filmů Břetislav Pojar.
Břetislav Pojar se narodil v Sušici 7. října 1923. Už v mladí začal tíhnout k filmu a kreslení. Proto asi nikoho nepřekvapí, že studoval na AVU a na Vysoké škole Architektury, bohužel ani jednu nedokončil. Ale i tak na svou lásku nedal dopustit. Stál u zrodu studia Bratří v triku. Jeho prvním filmem byl loutkový film Perníková chaloupka. Pro diváky je však nejznámější díky příběhům o dvou medvídcích - Pojďte pane, budeme si hrát.

Zemřel herec Elo Romančík

12. října 2012 v 19:49 | Rézi
Dne 9. října 2012 ve věku 89 let zemřel slovenský herec Elo Romančík.
Emanuel Romančík se narodil 17. prosince 1922 v Ružomberoku. Už jako dítě toužil stát se hercem. Už v roce 1945 působil ve Slovenském Národním divadle v Martině, kde setrval do roku 1956. Poté přešel to Národního divadla v Bratislavě.
Myslím, že slovenským divákům není třeba tohoto herce příliš představovat, jelikož ztvárnil nespočet rolí. Čeští diváci ho hlavně znají z filmu Kladivo na čarodějnice, kde ztvárnila děkana Lautnera.
Photo © Filmové studio Barrandov

Zemřel herec Herbert Lom

28. září 2012 v 21:29 | Rézi
Dne 27. září 2012 ve věku 95 let zemřel herec Herbert Lom.
Herbert Lom se narodil 9. ledna 1917 v Praze v tehdejším Rakousku-Uhersku. Velkou část dětství prožil u dědečka na Šumavě v jeho šlechtickém sídle. Jeho otec vedl tiskárnu divadelních programů. Tam se možná zrodila Lomova touha stát se hercem. Ač se to může zdát nepravděpodobné, tak Herbert Lom vystudoval Filozofickou fakultu. Už ve svých dvaceti let se začal ve filmu objevovat. Jeho prvním filmem byla Žena pod křížem. V roce 1939 emigroval do Velké Británie, kde také zůstal a začal se tam naplno věnovat herectví. Čeští diváci ho jistě mají v paměti z filmu Poklad na Stříbrném jezeře (1962) či z řady komedii o Růžovém panterovi, kde ztvárnil roli šéfinspektora Dreyfuse.
Photo © Metro-Goldwyn-Mayer

Zemřel herec Pierre Mondy

17. září 2012 v 18:39 | Rézi
Dne 15. září 2012 ve věku 87 let zemřel francouzský herec, ale i režisér Pierre Mondy na komplikace spojené s rakovinou mízních uzlin.
Pierre Mondy se narodil 10. února 1925 v Neuilly-sur-Seine ve Francii. Na začátku své kariéry se objevoval v epizodních rolích. Mondyho hlavně proslavila role Napoleona ve stejnojmenném snímku. Pro českého diváka bude jistě nezapomenutelná role seržanta Chaudarda v trilogii o sedmé rotě (Kam se poděla sedmá rota?, Návrat sedmé roty, Sedmá rota za úplňku).
Photo © TF1

Zemřel herec Radoslav Brzobohatý

12. září 2012 v 19:09 | Rézi
Dne 12. září 2012 ve věku 79 let zemřel herec Radoslav Brzobohatý. Tento čtvrtek by Brzobohatý oslavil 80. narozeniny.
Radoslav Brzobohatý se narodil 13. září 1932 na Slovensku ve Vrútkách. Dětství však prožil ve Valašském Meziříčí. Jeho otec byl námořník (stejně jako ostatní předci). Radoslav Brzobohatý se však rozhodl pro hereckou dráhu. DAMU absolvoval v roce 1955. Poté hrál v oblastních divadlech. V roce 1967 začal hrát v Divadle na Vinohradech, kde setrval do roku 1999. V roce 2004 si založil se svou manželkou Hanou Gregorovou Divadlo Radoslava Brzobohatého.
Radoslav Brzobohatý ztvárnil nespočet divadelních, ale i filmových rolích. Z nejslavnějších bych jmenovala Všichni dobří rodáci, Ucho, Atentát, Hvězda zvaná Pelyněk, Pěnička a Paraplíčko a mnohé další. Srdce diváku si jistě také získal jako hlavní představitel v seriálu F. L. Věk.
Sama jsem byla touto zprávou zaskočena. Dovoluji si říci, že Radoslav Brzobohatý byl můj nejoblíbenější český herec. Nestalo se mi, že by jakoukoliv roli zahrál špatně. Vždy podal naprosto nadprůměrný výkon. Sama jsem teď zjistila, že pokud počítám Brzobohatého filmy, TV film a seriály, tak jsem ho viděla v celkem 37 snímcích a ty filmy, které mi scházejí (a není jich málo) se budu snažit, co v nejbližší době zhlédnout. Odešel jeden z největších českých herců...

Photos © Česká televize

Zemřel kameraman Petr Polák

10. září 2012 v 17:59 | Rézi
Dne 9. září 2012 ve věku 68 let zemřel kameraman Petr Polák v pražské nemocni po dlouhodobé nemoci.
Petr Polák se narodil 21. září 1943 v Praze. Nejdříve pracoval jako asistent kamery, poté ukončil studium na FAMU v oboru filmová a televizní kamera. Od roku 1965 až 1989 působil Československé televizi. Od roku 1990 působil jako docent na FAMU a kameraman na volné noze. K nejznámějším filmů, na kterých se podílel bych jmenovala Anděl Páně, S tebou mě baví svět, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny či Saxána a Lexikon kouzel.
Photos © ČTK

Zemřel herec Christian Marin

6. září 2012 v 18:09 | Rézi
Dne 5. září 2012 ve věku 83 let zemřel herec Christian Marin v nemocni v Paříži.
Christian Marin se narodil 8. února 1929 v Lyonu. Čeští diváci ho hlavně znají jako strážníka Merlota z četnické série (Četník ze Saint Tropez, Četník v New Yorku, Četník se žení, Četník ve výslužbě). Zatímco pro francouzské diváky je hlavně divadelním hercem, i když filmových rolí měl také mnoho.

Zemřel herec Michael Clarke Duncan

4. září 2012 v 19:39 | Rézi
Dne 3. září 2012 ve věku 54 let zemřel herec Michael Clarke Duncan v nemocni, kde se dlouhodobě léčil z infarktu, který ho postihl v červenci tohoto roku.
Michael Clarke Duncan se narodil v Chicagu 10. prosince 1957. Díky své velké postavě se nejdřív živil jako kopáč a po nocích jako vyhazovač v baru či jako bodyguard. Poprvé na sebe více upozornil ve filmu Armageddon, kde se také seznámil s Brucem Willisem. Oba dva muži se spřátelili a byl to právě Bruce Willis, která Duncana doporučil Franku Darabontovi do filmu Zelená míle. Právě tímto filmem se Duncan nejvíce proslavil. K dalším jeho známým filmům patří například Můj soused zabiják, Sin City - město hříchu či Daradevil.
Photos © Warner Bros.

Režisér Tony Scott spáchal sebevraždu

20. srpna 2012 v 19:19 | Rézi
Dne 20. srpna ve věku 68 let spáchal sebevraždu hollywoodský režisér Tony Scott. Svůj život ukončil skokem z mostu. Policie případ řeší jako sebevraždu, jelikož se našel dopis na rozloučenou.
Tony Scott se narodil 21.7. 1944 v Anglii.Vystudoval malířství a film na Royal College of Art v Londýně. Tony Scott je autorem několika filmových trháku. Mezi nejznámější jistě patří Top Gun, dokonce Tony Scott připravoval "dvojku". Z filmů bych ještě jmenovala Spy Game, Bouřlivé dny a Nepřítel státu. Jeho starším bratrem je režisér a producent Ridley Scott. Tony Scott byl ženatá s Donnou Scott s níž má dva syny.

Zemřel skladatel Marvin Hamlisch

10. srpna 2012 v 19:30 | Rézi
Dne 6. srpna ve věku 68 let zemřel skladatel Marvin Hamlisch po krátké nemoci.
Marvin Hamlisch se narodil v New Yorku v roce 1944. Hamlisch už jako malý chlapec projevoval talent a zájem o hudbu, aby taky ne, když jeho otec byl muzikant. Jeho první skladatelská zkušenost pro film byla ke snímku Plavec. Je držitelem tří Oscarů, což se mu povedlo v jeden večer. Patří tak ke skupině rekordmanů, kterým se povedlo za jeden oscarový večer získat třikrát zlatou sošku. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří hudba k filmům Takoví jsme byli, Podraz, Příští rok ve stejnou dobu, Banáni, Obyčejní lidé, Sophiina volba či Dvě tváře lásky. Marvin Hamlisch se objevil i ve filmu jako herec.

Zemřel scénarista Frank Pierson

29. července 2012 v 19:19 | Rézi
Dne 24. července ve věku 87 let zemřel scénarista a šéf Oscarů Frank Pierson.
Frank Pierson na začátku své kariéry začínal jako novinář, velmi záhy se dostal k televizi a filmu. V roce 1975 dostal Oscara za scénář k filmu Psí odpoledne. Na Oscara byl už dvakrát předtím nominován a to za filmy Frajer Luke a Dívka ze západu. V roce 1976 šel do kin film Zrodila se hvězda, k němuž Frank Pierson napsal scénář, ale také ho režíroval. Od roku 2001 až 2005 byl šéfem americké filmové akademie.

Zemřela herečka Susanne Lothar

27. července 2012 v 19:49 | Rézi
Dne 26. července ve věku 51 let zemřela herečka Susanne Lothar.
Susanne Lothar se narodil v německém Hamburku, kde také studovala školu se zaměřením na divadlo a hudbu. Jejím manželem byl Ulrich Mühe (zemřel v roce 2007). Diváci si Susanne Lothar mohli všimnout například ve filmech Funny Games (1997), Pianistka (2002), Předčítač (2008) či Bílá stuha (2009).

Zemřel scénarista Jiří Hubač

27. září 2011 v 17:49 | Rézi
Dnes ve věku 82 let zemřel scénarista Jiří Hubač po dlouhé nemoci.
Jiří Hubač se narodil 27. srpna 1929 v Praze. Vystudoval Střední průmyslovu školu se zaměřením na elektrotechniku. Několik let se v tomto oboru živil jako konstruktér. Záhy získla místo redaktora v časopisu. Zlom v jeho kariéře nastal v roce 1961, kdy nastoupil jako dramaturg do Československé televize. Na tomto místě setrval až do roku 1974. Pak se začal Jiří Hubač živit jako scénarista na volné noze.
Diváci tohoto vyjímečné scénaristu mají hlavně v paměti díky seriálům Sanitka a Dobrá voda, ke kterým Jiří Hubač napsal scénář. Na svém kontě má samozřejmě i úspěšné filmové snímky. Dovolím si jmenovat Učitel tance, Fany, Všichni moji blízcí či Babí léto.

Zemřela herečka Zuzana Dřízhalová

19. září 2011 v 17:20 | Rézi
Ve pátek ve věku 36 let zemřela herečka Zuzana Dřízhalová. Zemřela na rakovinu, se kterou bojovala několik let.
Zuzana Dřízhalová se narodila 27. ledna 1975 v Praze. Vystudovala obor herectví na DAMU. Jejím manželem byl scénograf Hynek Dřízhal. Vychovávali spolu adoptované dítě.
Zuzana Dřízhalová se do paměti diváku "vryla" rolí Marcely Rubešové v Rodinných poutech (a Velmi křehkých vztazích). Dále se objevili v obou pokračování seriálu Nemocni na kraji města - po dvaceti letech a nové osudy. Diváci mohou Zuzanu Dřízhalovou znát také s televizních filmů, například Vlci ve městě.

Zemřel režisér Otakar Vávra

16. září 2011 v 18:30 | Rézi
Ve čtvrtek ve věku 100 let zemřel režisér Otakar Vávra. Před dvěmi týdny Otakar Vávra absolvoval operaci zlomeného krčku.
Otakar Vávra se narodil 28. února 1911 v Hradci Králové. Vystudoval reálku v Brně. Následně pak studoval obor architektura v Brně a v Praze. Studium architektury však nikdy nedokončil, jelikož ho to začalo táhnout "více a více" k filmovému řemeslu.
Otakar Vávra debutoval krátkometrážním filmem Světlo proniká tmou (1931). S velkou oblibou natáčel adaptace děl našich spisovatelů.
Z filmů bych si dovolila vyjmenovat tituly jako Dívka v modrém (1941) s Lídou Baarovou a Oldřichem Novým, hustiskou trilogii - Jan Hus (1954), Jan Žižka (1955), Proti všem (1956), Romance pro křídlovku (1966), Kladivo na čarodějnice (1969) či Příběh lásky a cti (1957) o lásce Jana Nerudy a Karolíny Světlé. Za svojí kariéru natočil kolem padesáti celovečerních filmů.
Z prvního manželství má Otakar Vávra jednoho syna. Podruhé byl ženatý s režisérkou Jitkou Němcovou.
Otakar Vávra založil katedru režie na FAMU, kde také od roku 1946 vyučoval. Je proto jasné, že přínos Otakara Vávry filmu je obrovský a nevyčíslitelný.
ZDE najdete v několika větách, jak na Otakara Vávru vzpomínají jeho studenti a kolegové.

Zemřela herečka Jiřina Švorcová

9. srpna 2011 v 21:49 | Rézi
Po dlouhé nemoci ve věku 83 let zemřela 8. srpna 2011 české herečka Jiřina Švorcová. Narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích u Hradce Králové v rodině stavebního dělníka a hostinské. Nejprve studovala na učitelském ústavě. Později si zvolila dráhu jinou, a to hereckou. Vystudovala pražskou konzervatoř. Na začátku své herecké kariéry hrála v Hradci Králové. Po roce přešla do Vinohradského divadla v Praze, kde hrála do roku 1990.
Její nejznámější role je bezpochyb postava Anny Holubové v seriálu Žena za pultem. Významnějí filmové role byla v Králi Šumavy režiséra Karla Kachyni.
Mimo herectví je věnovala politice. Byla velmi zapalenou komunistkou. Její větší politická angažovanost začala v roce 1968. V roce 1977 podepsala Antichartu (odpor proti Chartě 77). Po pádu komunismu se už ve filmech a seriálech neobjevovala.

Zemřel Pavel Vondruška

19. února 2011 v 13:49 | Rézi
   Ve věku 85 let zemřel 5. února v Praze herec, dirigent a cimrmanolog Pavel Vondruška. Divadlo Járy Cimrmana tím utrpěla další ztrátu po smrti Ladislava Smoljaka. Dalšímu divadlu, kterému věnoval velkou část svého života je Národní divadlo. Pavel Vondruška nezůstal ovšem jen u divadla a muziky, natočil nespočet filmů a televizních inscenacích.
   Pavel Vondruška se narodil 15. listopadu 1925 v Českých Budějovicích. Studoval na Pražské státní konzervatoři a poté na HAMU. Už jako student pracoval v Národním divadle. Od roku 1969 působil v Divadla Járy Cimrmana, kde učinkoval v 13 z 15 her - ve všech rolích byl nezapomenutelný, ale v této souvislosti bych se zmínila pouze o jedné divadelní inscenaci a tou je Cimrman v říši hudby, která byla psána hlavně pro pana Vondrušku, kde v druhé polovině hry diriguje operu. (Jsem moc ráda, že jsem před lety právě tuto hru v divadle navštívila).
   Jako herec televizní a filmový se obejvil například ve filmech jako Postřižiny, Marečku, podejte mi péro, Kolja, Vrchní, prchni!, Jára Cimrman, ležící, spící, Rozpuštěný a vypuštěný či trilogie Slunce, seno,...
   Pavel Vondruška mluvil plynule devíti jazyky (italsky, španělsky, anglicky, německy, srbosko-chorvatsky, latinsky, rusky, francouzsky a esperantem). Při provádění turistů divadlem se zranil koncem roku 2010. Tomutu vážnému úrazu podlehl začátkem února v motolské nemocnici.
vsekolemfilmu.blog.cz
 
 

Reklama